top of page

Tajemství zdravého a mladistvějšího vzhledu | Sekret zdrowego i młodego wyglądu

Aktualizováno: 14. 4. 2023

CZ · Naše tvář je jedinečná. Určuje nejen naši identitu, atraktivitu, ale dá se z ní vyčíst i naše zdraví.

Proto je i v péči na ni kladem takový důraz, ale bereme ji za správný konec? Dokáže pouhý krém vrátit čas? Kosmetické produkty mají zajisté svůj účinek, ale co dá našemu výrazu tu opravdovou pomyslnou jiskru, za kterou jsme ochotni platit kosmetický koncernům miliardy ročně?


To méně atraktivní, ale zcela zásadní

To o čem zapomínáme je fakt, ze tvář je kontinuita našeho těla. Nachází se na ni nemalé množství obličejových svalů, ale i dalších struktur jako tuk, cévy, nervy a kůže. Všechny tyto struktury jsou pokračováním toho co se děje od krku níže. Tímto tvrzením si nedělám srandu, ale mluvím naprosto vážně z mé odborné praxe, protože většina žen (nezapomínejte, ale i na pánskou populaci) ji vnímá jako něco samostatného. “Tvář je důležitá, ne “to” co je pod tím!”. Tím mají na mysli jejich tělo. A přitom celá naše postura ovlivňuje výraz a symetrii tváře a vice versa!


Krev jako ten nejlepší krém

If you don’t use it, you lose it! O čem je řec? O našich tkáních. Naše struktury milují když jsou stimulovány. Stejně jako pro pěkné paže a krásne nohy, je potřeba aktivovat cvičením jejich potenciál, tak i tkáně na naší tváři potřebují správnou stimulaci. Aby vás netrápit anatomií, rovnice je jednoduchá. Stimulací je zajištěno správně prokrvení a tím správná výživa našich tkání.

Navíc pohyb (ať už jde o masáž či cvičení) pomáhá k lepší kondici dalších struktur (fascie).

Tím se dostáváme k podstatnému bodu pro správný účinek krému. Prokrvená a tím i dobře vyživená tkáň bude pak mnohem více svolná vstřebat a efektivně zpracovávat všechny aktivní prvky daného kosmetického preparátu a tím bude zcela logicky účinnější! Pro představu (opravdu

si to představte). Pokud byste aplikovali sprchový gel na úplně vysušenou mycí houbu - efekt asi nebude takový jak byste očekávali? A teď houbu namočíme. Co se stane? Je měkká, vláčná..

a sprchový gel? Vsakuje se. Bingo.

Struktury našeho těla (ano i naší tváře! - už vime, že je to to samé) fungují na podobném principu (velmi zestručněno pro potřeby článku).

Face Oil - Chanel

Face Cream - Chanel

Roller - Lyapko

Gua Sha stone


Jak tomu pomoct?

Tvář umyjeme a očistíme od všech nečistot.


1. Začínáme · Ruce položíme na hruď. Lehce je zavěsíme na naší kůži. Do prvního lehkého oporu. Ústa máme zavřená. Nerbíme se. Pomalu zakláníme hlavu dozadu. Pracujeme dle potřeby v různém směru. (krásné uvolnění, které mužete aplikovat kdykoliv během dne (třeba při dlouhé práci u počítače). Pracujeme až do chvíle, kdy pocítíme uvolnění tkání.


2. Brada · Masírujeme jemně a bezbolestně podél hrany spodní čelisti a pod ní. Soustředíme se na místa kde cítíme restrikci.


3. Nosoretní rýhy · Vezmeme si rukavice nebo si pořádně umyjeme ruce. Palec vložíme do úst. Podložíme zevnitř nosoretní rýhu. Ukazováčkem ji masírujeme (lehké dloubání, jako bychom chtěli

“oloupat pomeranč” ). Můžeme cítit lehké štípání.


4. Mažeme vrásky · Bříškem ukazováčku přejíždíme pomalu po celé délce vrásky. Snažíme se ji vyhladit bříškem ukazováčku. Potom zintenzivníme praci. Opět pracujeme jako bychom chtěli “oloupat pomeranč”. Můžeme cítit lehké štípání.


5. Stimulace prokrvení · Závěrečná stimulace prokrvení válečkem nebo kamenem Gua sha. Začínáme od hrudníku, pokračujeme směrem k tváři.


Aplikujeme krém


Celou proceduru provádíme 2 - 3 týdně dle potřeby.Závěrem

Dalšími velmi důležitými faktory jsou pohyb, vyvážená strava, pitný režim, správné dýchání, naše posturální návyky. To vše se skládá na správné fungování našeho organismu. Příklad. Nesprávnou stravou ovlivňujeme náš trávicí trakt. Špatná funkce střev se může pak projevit jako nepěkné akné (nejčastěji v oblasti úst) a žádný krém bez úpravy naší zivotospravi nepomůže.


Links:


Článek není lékařská rada. Masáž provádíte na vlastní zodpovědnost.

 

PL · Nasza twarz jest wyjątkowa. Nie tylko określa naszą tożsamość, determinuje naszą aparycję. Twarz również zdradza stan naszego zdrowia. Temat sposobu jej pielęgnacji przewija się na każdym kroku. Nasuwa się jednak pytanie, czy aby napewno nie patrzymy na to w zbyt dużym uproszczeniu ? Czy krem, nawet najlepszy, jest w stanie cofnąć czas ? Produkty kosmetyczne i ich działanie zapewne przynoszą określone efekty, ale co tak naprawdę nada naszej twarzy tą metaforyczną iskrę, za którą wydajemy miliony na rzecz koncernów kosmetycznych ?


To co mniej interesujące a istotne.

Zapominamy o tym, że twarz jest kontynuacją naszego ciała. Występuje tutaj znaczna ilość mięśni oraz innych struktur, takich jak tkanka tłuszczowa, naczynia krwionośne, nerwy i skóra. Wszystkie te struktury są kontynuacją tego, co dzieje się w naszym ciele od szyi w dół. Bazując na moim doświadczeniu zawodowym jako terapeutka manualna, większość osób postrzega twarz jako coś odrębnego skupiając całą swoją uwagę na tym obszarze. A przecież postura całego naszego ciała wpływa na jej wyraz oraz jej proporcje. Na marginesie zmiany w obrębie twarzy (urazy, ortodoncja itp) również wpływają na posturę naszego ciała.


Krew to najlepszy krem

If you don’t use it, you lose it!! O czym mowa? O naszych tkankach. Nasze struktury uwielbiają być stymulowane. Analogicznie do innymi części ciała, które często są uaktywniane poprzez ćwiczenia czy to na siłowni czy fitnessie, również obszar twarzy potrzebuje odpowiedniej stymulacji. Nie wgłębiając się w tajniki anatomii to właśnie odpowiednia stymulacja zapewnia prawidłowe ukrwienie a tym samym odżywianie tkanek. Ruch (czy to masaż, czy ćwiczenia) sprzyja poprawie stanu nie tylko mięśni ale i tkanek łącznych (powięzi) oraz innych struktur. Tutaj dochodzimy do kluczowego punktu dla prawidłowego działania kremu. Dobrze ukrwiona, a więc dobrze odżywiona tkanka będzie wtedy dużo chętniej wchłaniała i efektywniej przetwarzała wszystkie składniki aktywne danego preparatu kosmetycznego, a logicznie, co za tym idzie jego działanie będzie bardziej efektywne. Aby to zobrazować proszę sobie wyobrazić następującą sytuację: Nakładamy na suchą gąbkę żel po prysznic. Jaki nam to daje efekt ? Chyba nie taki jaki byśmy chcieli osiągnąć. A co się dzieje gdy namoczymy gąbkę ? Jest miękka, elastyczna…. A żel pod prysznic? Wchłania się. Bingo ! Struktury naszego ciała (tak, nawet twarzy! – już wiemy, że to to samo) działają na zbliżonej zasadzie. (W dużym uproszczeniu na potrzeby tego artykułu).

Face Oil - Chanel

Face Cream - Chanel

Roller - Lyapko

Gua Sha stone


Jak sobie w tym pomóc?

Umyj twarz oczyszczając ją od wszelkich zanieczyszczeń.


1. Zaczynamy · Połóż ręce na klatce piersiowej. Zahaczamy je lekko na skórze. Nasze usta są zamknięte. Nie garbimy się. Powoli odchylamy głowę do tyłu. W zależności od potrzeb działamy w różnych kierunkach. Czekamy na moment rozluźnienia tkanek pod palcami. (Jest to przyjemny relaks, który można zastosować o dowolnej porze dnia np. podczas długotrwałej pracy przy komputerze).


2. Podbródek · Delikatnie i bezboleśnie masuj wzdłuż krawędzi żuchwy i pod nią. Skupiamy się na miejscach, w których czujemy restrykcje.


3. Bruzdy nosowo wargowe · Załóż rękawiczki lub dokładnie umyj ręce. Włóż kciuk do ust. Kciukiem podkładam bruzdę nosowo wargową od wewnątrz. Na zewnętrznej części twarzy masujemy palcem wskazującym (lekkie dziobanie, jakbyśmy chcieli "obrać pomarańczkę"). Możemy poczuć lekkie szczypanie.


4. ”Kasujemy” zmarszczki · Przejeżdżamy powoli czubkiem palca wskazującego po całej długości zmarszczki. Staramy się go wygładzić brzuchem palca wskazującego. Potem zintensyfikujemy prace. Znów pracujemy tak, jakbyśmy chcieli „obrać pomarańczkę”. Możemy poczuć lekkie szczypanie.


5. Stymulacja krążenia · Końcowa stymulacja krążenia wałkiem lub kamieniem Gua sha. Zaczynamy od klatki piersiowej, kontynuujemy w kierunku twarzy.


Nakładamy krem.


Cały zabieg wykonujemy 2-3 razy w tygodniu w zależności od potrzeb.P.S.

Pamiętajmy że bardzo ważnymi czynnikami wpływającymi na kondycję naszej twarzy ale i całego ciała są regularne ćwiczenia, zbilansowana dieta, nawadnianie, prawidłowe oddychanie i nawyki posturalne. Przykład. Niewłaściwa dieta wpływa negatywnie na nasz przewód pokarmowy. Zła praca jelit może wtedy objawiać się trądzikiem, najczęściej w okolicy ust, a żaden krem ​​nie pomoże dopóki nie zmienmy naszych nawyków żywieniowych.


Artykuł nie jest poradą medyczną. Masaż wykonujesz na własną odpowiedzialność.


Links:
229 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page