top of page

Pod Lupou: Tendinopatie & Funkční linie mezi hyždovými svaly a hamstringy

Tendinopatie (Tendinitida) je bolestivé onemocnění šlach, s charakteristikami zánětu, které nejčastěji vzniká přetěžováním nebo změnami způsobené při revmatických chorobách. Právě u sportovců se v praxi potkáváme s případy bolesti v oblasti horního úponu hamstristringů na sedací kosti. Znaném také jako “high hamstring tendinopathy”. Terapie nepatří k úplně těm nejjednodušším. Situaci neulehčuje ani fakt, že šlachy jsou v této oblasti iritovány tlakem, který na ně působí během sezení.

Aby jsme stále udrželi náš záměr pohlížet na struktury a jejich funkce v globálních souvislostech a nacházet spojitosti s našimi předchozími příspěvky. V přiložené originální studii se dočtete, jakou roli v tomto případě odehrává křížohrbolový vaz. Z ortopedického hlediska jsou vazy často popisovány jako pasivní struktury, ale podle nejnovějších vědeckých poznatků jejich role v našem těle přesahuje tyto konzervativní rámce a tím pádem bývají charakteristické bolestivé objevy v dalších souvislostech přehlíženy. Dále se autoři zaměřili na lineární spojení a zřídka diskutovanou fasciální strukturu, která však poukazuje na vzájemnou relaci se sousedními tkáněmi v dané oblasti, která tak ve výsledku může přispět k dalším dysfunkcím. Osobně ještě přidávám malou grafiku, která má za úkol upozornit na neustálý přenos a kumulaci sil v závislosti na vykonávané činnosti v rozmanitých rovinách.

Více už na: An anatomical and histological study of the structures surrounding the proximal attachment of the hamstring muscles: https://functionalfascia.com/…/2018/11/prezbellmunt2015.pdf…

Příjemné čtení a nezapomeňte přidat i svůj komentář ať už z praxe nebo z čisté zvědavosti :) R.Text: Renata Dębicka (web)


Foto:

Renata Dębicka & Complete Anatomy


Poznámka: Článek slouží ke vzdělávacím účelům ne jako lékařská rada.322 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page