top of page

Cvičení
Zoga Movement®

Příkladová cvičení z konceptu Zoga Movement.

Důležité:

Mějte na paměti, že v rámci terapie jsou cvičení dobrané dle individualních potřeb klienta, díky čemu je možné dosáhnout terapeutický efekt. Každá osoba se potýká s jiným postavením těla a co je dobré pro jednoho, dalšímu nemusí přijít vhod.

Proto pečlivě čtěte komu je daný cvik určen.

Cvičení provádějte pomalu, ve svém tempu. Maximálně v 60-70% rozsahu svého pohybu. Bolest znamená STOP!

 

Cvičení vykonáváte na vlastní odpovědnost.

Uvolnění globálního pohybu - paraspinální svalstvo
a svaly šíje

Ruce sepneme zezadu, palce jsou těsně pod týlem, hlava je položená na polštáři a zůstává na místě, kolena dáme na jednu  stranu (zbytek těla je otočení na druhou stranu relativně k pozici hlavy), poté začneme pomalu horní” dolní končetinou kreslit po podlaze kolečka jak nejblíže (nejvýše) k hlavě, po chvíli zopakujeme na druhou stranu.

V druhé části otočíme hlavu maximálně na jednu stranu a trup na druhou. Opakujeme pohyb. Po chvíli zopakujeme na druhou stranu.

Mobilizace kyčelního kloubu skrze kompresi sakrotuberálního vazu a sakroiliakálního kloubu

Cvik je zvláště určen osobám jejichž držení těla spočívá na extenzi v kyčli se zadním náklonem pánve a potřebují zvětšit pohyblivost ve flexi kyčelního kloubu.

Uvolněním pohybu mezikostních svalů, extenzorů a flexorů prstů nohy

Cvičení lze provádět na židli, meditačním polštáři nebo na podložce. Koleno (u nohy na které budeme pracovat) může být ve výchozí pozici natažené nebo pokrčené.
 

Prsty ruky zatlačíme mezi prsty u nohy a začneme provádět pohyb dorzální a plantární flexe, abdukce a addukcie. Připadáme krouživé pohyby a snažíme se v rámci vlastního rozsahu pohybu o extenzi v kolenním kloubu.

Po chvíli cvik provedeme i na druhou nohu. Délka se odvíjí od vlastní potřeby a pocitu uvolnění v procvičované oblasti.

bottom of page